Dit jaar ga ik elke maand invloedrijke modeontwerpers bespreken die hun stempel hebben gedrukt op het modebeeld. Ik begin met mijn persoonlijke favoriet.

COCO CHANEL (1883 – 1971)
In 1910 begint ze een eigen hoedenwinkel in Parijs. Ze kocht strohoeden in en bekleden deze zelf, haar ontwerpen waren eenvoudig maar wel vernieuwend voor die tijd. Vanaf 1913 ging ze zich ook met het ontwerpen van kleding bezighouden.
Ze zorgde ervoor dat de mode voor vrouwen enorm veranderde, zo keurde ze het af dat vrouwen volledig in waren gesnoerd met korsetten, ze vond dat vrouwen zich vrij moesten kunnen bewegen. Ze ontwierp kleding met een verlaagde taille en trok vrouwen truien aan met een plooirok. Verder gebruikte ze stoffen zoals tweed, jersey en flanel, wat in die tijd alleen gebruikt werd voor mannen.

In 1921 opent ze haar eerste ‘fashion boutique’ aan de Rue Cambon 31 in Parijs, waar Chanel tot op de dag van vandaag nog steeds zit. Ook bracht ze in 1921 haar eerste parfum Chanel No.5 uit, wat inmiddels wereldberoemd en nog altijd het best verkochte parfum ter wereld is. Chanel No.5 was het eerste synthetisch samengestelde parfum en ook het eerste parfum dat niet naar bloemen rook. Coco Chanel zei daarover ‘een vrouw moet ruiken als een vrouw en niet als een roos’.

In 1926 boekt ze weer een enorm succes met haar ontwerp ‘Little Black Dress’.
Zwart werd voor 1926 nog helemaal niet in de alledaagse mode gebruikt. Het jurkje dat door Vogue werd omschreven als het ‘Model T-Ford’ van de modewereld, net als de auto voor iedereen betaalbaar en alleen verkrijgbaar in de kleur zwart. De ‘Little Black Dress’ werd het symbool van moderne stijlvolle elegantie.

In 1956 introduceert Coco Chanel haar tijdloze tweedelige mantelpakje. De mantelpakjes worden gemaakt in de grove, wollen stof tweed. Het gemakkelijke jasje zonder sluiting en de knielange rok met lichte A-lijn waren voor de moderne vrouw een elegant uniform paste bij de eisen van het moderne leven.

In 1971 overlijdt Coco Chanel in haar suite in het Ritz hotel, waar zij bijna haar hele leven gewoond heeft. De suite wordt nog steeds naar haar vernoemd en heeft zijn oude stijl behouden. Sinds 1983 is Karl Lagerfeld hoofdontwerper bij Chanel en heeft het merk ook groot gemaakt bij een jonger publiek.